לשיחת ייעוץ סטטיסטי ללא עלות לחצו כאן

איך לבחור יועץ סטטיסטי לחברות ועסקים, ובאיזה דברים הוא יכול לעזור לנו?

במאמר הזה אתייחס לטיפים חשובים בבחירת יועץ סטטיסטי לחברות, ונדון גם קצת בשימושים המרכזיים שיועץ שכזה יכול לעזור לכם בחברה ובעסק. 

קודם כל, למה אנחנו בחברה צריכים יעוץ סטטיסטי?

ישנם מספר שימושים מרכזיים ליועץ סטטיסטי לחברות, בואו נמנה יחד כמה מהם:

  1. עזרה בקבלת החלטות מהותיות לחברה, בצורה מבוססת נתונים. 
  2. שיפור תהליכים פנים ארגוניים. 
  3. ניתוח סקרי שביעות רצון של לקוחות / סקרי עובדים ומנהלים וסקרים רבים נוספים. 
  4. ביצוע נורמליזציה של נתוני העובדים בחברה, במטרה להעריך את מיקומם היחסי ובהתאם לזה לחלק את משאבי החברה (הטבות, הלאות שכר, בונוסים וכדומה). 
  5. ויזואליזציה של נתונים. הצגת התוצאות הסטטיסטיות בצורה גרפית ברורה, מתומצתת. 

כמובן שכל אחד משימושים אלו הוא עולם ומלואו, ובכל חברה הדברים יראו מעט אחרת. יחד עם זאת, נקודות אלו המוצגות למעלה יכולות לתת לנו קצת מושג איך יועץ סטטיסטי חברות ועסקים יכול לסייע לנו בפרויקט שאנחנו עומדים בפניו בחברה או בעסק שלנו. 

במאמר הזה אתייחס לטיפים חשובים בבחירת יועץ סטטיסטי לחברות, ונדון גם קצת בשימושים המרכזיים שיועץ שכזה יכול לעזור לכם בחברה ובעסק. 

קודם כל, למה אנחנו בחברה צריכים יעוץ סטטיסטי?

ישנם מספר שימושים מרכזיים ליועץ סטטיסטי לחברות, בואו נמנה יחד כמה מהם:

  1. עזרה בקבלת החלטות מהותיות לחברה, בצורה מבוססת נתונים. 
  2. שיפור תהליכים פנים ארגוניים. 
  3. ניתוח סקרי שביעות רצון של לקוחות / סקרי עובדים ומנהלים וסקרים רבים נוספים. 
  4. ביצוע נורמליזציה של נתוני העובדים בחברה, במטרה להעריך את מיקומם היחסי ובהתאם לזה לחלק את משאבי החברה (הטבות, הלאות שכר, בונוסים וכדומה). 
  5. ויזואליזציה של נתונים. הצגת התוצאות הסטטיסטיות בצורה גרפית ברורה, מתומצתת. 

כמובן שכל אחד משימושים אלו הוא עולם ומלואו, ובכל חברה הדברים יראו מעט אחרת. יחד עם זאת, נקודות אלו המוצגות למעלה יכולות לתת לנו קצת מושג איך יועץ סטטיסטי חברות ועסקים יכול לסייע לנו בפרויקט שאנחנו עומדים בפניו בחברה או בעסק שלנו. 

בצורה קצת יותר מורחבת, שירותי יעוץ סטטיסטי לחברות יכול לספק פתרונות הנדרשים לאסטרטגיית מחקר שיווקי, להערכה ומדידה של תוכניות התערבות שונות, וגם לצורך ניתוח נתונים הקשורים לעסק או לחברה עצמה. חברות הנעזרות בשירותי ייעוץ שכאלו מגיעות ממגוון רחב של תחומים, ביניהם רפואה, איכות הסביבה, ארגונים ממשלתיים ועוד. לכולן, ולא משנה מאיזה תחום הן מגיעות, מכנה משותף אחד: כולן רוצות לאסוף מידע ולנתח את הנתונים שנאספו לצורך קבלת החלטות הקשורות לתכנון אסטרטגי מבוסס ממצאים וראיות.

ייעוץ סטטיסטי לחברות הוא דרך יעילה ומדויקת שנותנת מענה לצרכים אלו, ולכן הוא נחשב כשירות מבוקש בישראל ובעולם כולו. הוא מסייע לתפקוד נכון, הולם ומוצלח יותר של החברה והוא מספק נתונים מדויקים, המבוססים על ממצאים בשטח. לכן, הגיוני מאוד שאם מצאתם את המאמר הזה באינטרנט וקראתם עד לכאן, יועץ סטטיסטי חברות יכול לעזור לכם!

עד כאן הכל טוב ויפה, הבנו שזה חשוב, אבל מה היועץ עושה בפועל?

יועץ סטטיסטי מנוסה ומקצועי צריך דבר ראשון לדעת להקשיב! כדי שהייעוץ הסטטיסטי יהיה מותאם לחברה שלך, ולמטרות שלך עצמך, השיחה הראשונית תתמקד בניסיון של היועץ להבין את המטרות ואת דרישות העבודה. לעיתים, תתקיים גם פגישת מיקוד עם נציגי החברה בכדי שנוכל טוב יותר לזהות את הצרכים הארגוניים תוך התייחסות למטרות שאותן רוצים להשיג, לרבות כלי המחקר הרלוונטיים, הנתונים הקיימים או אלה שיש לאסוף ועוד. לאחר תאום הציפיות, שבו כל הצדדים מבינים מה דורשת העבודה בעצם, השלב השני הוא הצעת מחיר. על פי המידע שנאסף בשלב הראשון, היועץ ייתן הצעת מחיר מפורטת המדגישה את כל חלקי העבודה, זאת בכדי לספק את התוצר הנכון והמדויק ביותר ללקוחות. לאחר אישור הצעת המחיר, השלב השלישי יהיה ניתוח הנתונים שנאספו בחברה (תוך שמירה על דיסקרטיות מרבית- דיסקרטיות חשובה בעבודה מול יועץ סטטיסטי לחברות) באמצעות מודלים סטטיסטיים במטרה להסיק את המסקנות והתובנות הרלוונטיות לחברה מתוך הנתונים. השלב האחרון, והחשוב ביותר, הוא הנגשת המידע. בסופו של דבר, מחובתו של היועץ הסטטיסטי להנגיש לחברה את המידע בצורה הטובה ביותר, באופן ברור, תמציתי, עם גרפים יפים ורלוונטיים 😊 (אח… איזה כיף זה גרפים!). יועץ סטטיסטי לחברות שלא ידע להנגיש את המידע חוטא למטרה, במיוחד בעולם העסקי של ימינו, בו פעמים רבות ההחלטות שצריכות להתקבל מהיעוץ הסטטיסטי הינן מכריעות עבור החברה, העובדים וכו', על היועץ לספק תשובות ברורות, מובנות, וחד משמעיות עד כמה שאפשר. 

אוקי, אבל איך זה יכול לעזור לחברה שלי?

שירותי ייעוץ סטטיסטי לחברות יכול להתאים לחברות במגוון רחב של תחומים. מדובר בכלי ההכרחי לחברות רבות לצורך חילוץ מסקנות ומשמעויות מתוך מאגר הנתונים של החברה. היעוץ יכול להשפיע על חברות בכך שהוא הופך כל חברה עסקית לכזו המחליטה החלטות מבוססות נתונים, אמפיריות, שמאפשרות פעמים רבות תחושה של תוקף עבור אותן ההחלטות, מה שיכול לעזור גם בהטמעת שינויים ומניעת התנגדויות בחברה. זה יכול להיות, למשל, לצורך הערכה ומדידה של מוצרים או שירותים חדשים, בדיקת שביעות רצון של עובדי החברה, ניבוי נכונות רכישה של מוצר מסוים, דירוג עובדים ועוד.

ישנן חברות רבות שכלל אינן מודעות למקורות הנתונים הפוטנציאליים הרבים שלהם הן חשופות. שימוש נכון בנתונים יכול לסייע בבניית אסטרטגיה ארגונית מוצלחת יותר כחלק מקבלת ההחלטות ברמה הגבוהה ביותר. הייעוץ הסטטיסטי המדויק מספק פתרונות מבוססי נתונים ומבוססי ראיות לבעיות שונות, תוך שימוש בנתוני דאטה, בניית מודלים סטטיסטיים לניבוי תופעות שונות, מחקרי וניתוח שוק ועוד.

מעל הכל, חשוב לציין שהיועץ הסטטיסטי לחברות יעזור לכם "לישון טוב יותר בלילה" בהרגשה שקיבלתם החלטות בחברה שאינן מבוססת רק על תחושות בטן, פוליטיקות תוך ארגוניות, ואינטריגות בין אנשים כאלו ואחרים. אלא, החלטות המבוססות על נתונים (וככל שקובץ הנתונים גדול יותר כך טוב יותר) הנקיות מגורמים המשפיעים על ההחלטות הארגוניות בדרך כלל, בעזרת אדם אובייקטיבי (יועץ סטטיסטי חברות) שאין לו אינטרס מעבר לנסיון להעביר ולהנגיש לכם את המידע כפי שהוא מצטייר מהנתונים. בסדר, יועץ סטטיסטי לחברות יכול לעזור. איך עכשיו אני מוצא מישהו כזה?

כמו כל תחום בו יש כמות גדולה (יחסית, עדיין תחום די מצומצם) של נותני שרות, נשאלת תמיד השאלה איך אני מוצא מישהו טוב? מישהו שיכול להבין את החברה שלי לעומק די מהר, לספק לי את המסקנות שאני רוצה לקבל, להיות מקצועי וברור ולתת לי ולחברה תחושה שאנחנו בידיים טובות. 

אז כדי למצוא את בעל המקצוע המתאים לצורך מתן שירותי יעוץ סטטיסטי לחברות חשוב לתת דגש לפרמטרים הבאים: כמה שנות ניסיון יש מאחורי אותו בעל מקצוע, האם יש לו התמחות בתחום מסוים בכל הקשור לניתוח וייעוץ סטטיסטי הרלוונטי לי ולחברה שלי? וגם המלצות של לקוחות קודמים. התייחסות לנקודות אלו תעזור לכם לאתר את הפתרון המתאים ולקחת את החברה שלכם צעד אחד קדימה (או שניים).

קודם כל, תראו אם יש מישהו שאתם מכירים מפה לאוזן. מישהו שאתם סומכים עליו שהתנסה ביעוץ סטטיסטי בעבר, ויכול להמליץ לכם על יועץ סטטיסטי חברות. המלצות מקולגות בתחום הזה, שהיו במצב דומה לשלכם, תהיה משמעותית ומקדמת מאוד!

חוץ מזה, חשוב מאוד לשאול את היועץ על הנסיון שלו בעבודה עם חברות דומות, או על תהליכים דומים לאלו שאתם רוצים בחברה שלכם. נסיון כמו בכל תחום יכול לעשות את ההבדל בין יעוץ סטטיסטי "בינוני" ליעוץ סטטיסטי פנומנלי!!. לא להתפשר על נסיון, גם אם זה יעלה לכם קצת יותר כסף. 

עוד נקודה היא שאפשר לבקש מהיועץ המלצות מלקוחות קודמים, כך שתוכלו לראות / לפנות ללקוחות שעבדו עם אותו יועץ ולהתרשם מהתהליך שעברו איתו. יועץ סטטיסטי חברות שבאמתחתו לקוחות רבים, ישמח לשלוח אתכם ללקוחות מרוצים מהעבר שלו. בסוף, לקוחות דומים לכם (חברות אחרות) כבר שכרו את שירותיו, ויכולים לתת לכם תובנות משמעותיות על האדם ועל התהליך של החברה איתו. 

מעבר לכל אלו, ולדעתי האישית (כיועץ סטטיסטי 😊 ), הכי הכי חשוב הוא החיבור האישי עם היועץ! במידה ואתם מרגישים ביטחון בשיחות הראשוניות, מרגישים שמבינים אתכם ואת המטרה לשמה החברה ואתם פניתם ליעוץ, שיש אווירה סבלנית, מכבדת ותחושה של אכפתיות, זה הכי חשוב שיש! בסוף יועץ סטטיסטי נכנס גם אם לזמן קצר לעסק שלכם, מקבל את הנתונים (הרגישים) של החברה שלכם, ולכן חשוב מאוד שנוכל לסמוך עליו ולהרגיש שהוא בצד שלנו!!!. זה קצת מצחיק לדבר על רגשות בתוך יעוץ סטטיסטי (שכן, למובהקות סטטיסטית אין רגשות למיטב ידיעתי) אבל יועץ טוב (ואתם, אנשים טובים)  חייבים לזכור שיעוץ עד כמה שהוא מקצועי ומגובה נתונים, מותאם גם לאופי, לתרבות ולאנשים בחברה. יעוץ "קר וניטראלי" שלא יצליח לחבר את העובדים, המנהלים וחברי הארגון למסקנותיו לא יועיל לנו יותר מדי, ולכן חשוב לבדוק שהיועץ הסטטיסטי מבין גם את הגורם האנושי בתוך היעוץ עצמו בפרט והחברה בכלל. אם קראתם עד לפה, אז אולי אני מתאים לכם?

אני שיר לרנר, יועץ סטטיסטי כבר למעלה מ8 שנים, עם תואר שני בפסיכולוגיה קלינית ושנים של יעוץ למוסדות אקדמאיים וחוקרים, לחברות, לארגונים ממשלתיים, לרופאים, לסטודנטים ולכל מי שצריך. את תחילת דרכי בעולם הסטטיסטי עשיתי בשיעורים פרטיים, לימוד סטודנטים את מקצוע הסטטיסטיקה (אני מלמד עד היום במכללות ואוניברסיטאות) כך שאני מבין את הבסיס והמהות של הסטטיסטיקה, מה שיכול לעזור לחברה שלכם בקבלת החלטות מבוססת נתונים נכונה, שגם תועבר אליכם בצורה ברורה, תמציתית, מקצועית שכל מי שנמצא בחדר יוכל להבין ולהתחבר, לשאול שאלות ולהסתכל על גרפים יפים (הבנו כבר שאני מחבב גרפים נכון?) גם אם סטטיסטיקה היא לא הצד החזק שלו. מעבר לזה, אני מאמין שהשילוב בין פסיכולוגיה ליעוץ סטטיסטי הוא שילוב שמתאים מאוד במיוחד ביעוץ סטטיסטי לחברות, כיוון שהוא משלב בין היכולת לתת מסקנות אמפיריות מבוססות נתונים לבין החומר האנושי והרגישות הנדרשת כלפי הלקוחות. תמיד, כאשר נרצה לבצע שינויים בעקבות מסקנות מגובות נתונים בחברה, שנרצה לעשות סקרי שביעות רצון של העובדים או כל דבר אחר, יש מרכיב חשוב מאוד לגורם האנושי שאי אפשר להתעלם ממנו גם בניתוח סטטיסטי. 

ככה שיחד איתכם, אני מתחייב לזהות את הצרכים הנקודתיים של החברה, ולתת פתרונות מלאים ומגובי נתונים לצרכים איתם הגעתם אלי. לייעוץ מקצועי ואיכותי יש את היכולת להשפיע רבות על הצלחת החברה או הצלחתו של העסק, וכאשר היעוץ הסטטיסטי לחברות נעשה כמו שצריך, יכולה החברה לבסס את החלטותיה על פי נתונים שנאפסו בשטח, על פי ניתוחם, ובהתאם לקבל החלטות שתואמות להם ונובעות מתוך אותם הנתונים.

ככה שאם יש לכם עסק, או שאתם חלק מעסק / חברה, ואתם זקוקים ליעוץ סטטיסטי של מומחה בתחום, אפשר בהחלט לפנות אלי בטלפון 053-3360278 או במייל sigmastat1@gmail.com. מחכה לשמוע מכם 😊 ולעזור בכל מה שתרצו ורלוונטי!

רוצה לשמוע עוד?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים אליך ממש מהר!

רוצה לשמוע עוד?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים אליך ממש מהר!