לשיחת יעוץ ללא עלות לחצו כאן

איך למצוא סטטיסטיקאי מומחה?

האמת היא, שאין הגדרה רשמית לסטטיסטיקאי מומחה או מומחה סטטיסטי. לא בהכרח צריך תואר בסטטיסטיקה, או שנים ארוכות מאוד באקדמיה. מה שבאמת צריך, זה להיות מומחה ב"נתונים".

מומחיות סטטיסטית ניתנת לכימות באופן הזה, שמאפשר חלוקה לכמה חלקים ברורים:

  1. להבין לעומק התנהגות של משתנים. להצליח "להפנים" מודלים מורכבים של נתונים, אם זה מיתון, תיווך, רגרסיות לחיזוי, וכל מיני. כאשר הסטטיסטיקאי מכיר ובקיא במודלים רבים של נתונים, הוא יוכל לשמוע מהלקוחות את התאוריה שלהם לגבי הנתונים ולבחון אותה, וגם כמובן אופציות אחרות. 
  2. נסיון נסיון נסיון! ככל שהמומחה הסטטיסטי יהיה יותר מנוסה, כך סביר יותר שהוא התמודד עם פרויקטים דומים למה שתבקשו כלקוחות, אם זה בתחומי אקדמיה, רפואה, ארגונים, ומה לא בעצם. היכולת ללמוד מפרויקטים שנעשו בעבר חשובה מאוד ומאפשרת לסטטיסטיקאי להבין סדרי גודל של פרויקטים, מסקנות אפשריות שאפשר לקבל מהנתונים, הערכת זמני עבודה ועוד. 
  3. יכולת "להעביר" את הידע. מומחה סטטיסטי ידע להנגיש את המסקנות מתוך הנתונים ללקוחותיו בצורה נגישה וברורה. הנגשת ידע היא תחום מומחיות בפני עצמו, ולכן זו יכולת חשובה ביותר. אפשרות להציג ולהסביר נתונים ויזואליים (גרפים, טבלאות) והיכולת לצייר מסקנות מילוליות מתוך הנתונים עוזרים מאוד ללקוחות להרגיש ביטחון בעבודה מול הנתונים, ותחושה שהם לוקחים חלק (באמת) בתהליך. כל זה כדי שהלקוחות יוכלו להרוויח כמה שיותר מהניתוח. 

אני בטוח שישי עוד דברים שהופכים סטטיסטיקאי למומחה שלא חשבתי עליהם, אך אלו בהחלט נראים כדברים המהותיים ביותר מתוך הניסיון שלי בתחום. בסך הכל מדובר על שלושה דברים שונים, שכל אחד מהם די גדול. אבל, למרות זאת, אם נסתכל על הדברים שכתבתי שמהותיים עבור סטטיסטיקאי מומחה, אפשר לראות שבעזרת כמה בדיקות ובירורים אפשר לנסות לקבל מושג כלקוחות, האם אנחנו עומדים בפני "מומחה" או מישהו שאינו מומחה, שכמובן כבודו במקומו מונח. בתחום האקדמיה למשל, אפשר לקבל יעוץ סטטיסטי מסטודנטים שנמצאים בשנה ג' בתואר, או בתואר שני. כמובן שהם לרוב יקחו סכום כסף נמוך יחסית, וניתן לומר בביטחון די גדול שהם אינם מומחים.

בסופו של דבר, כמו כל תחום בו יש כמות גדולה של נותני שרות, נשאלת תמיד השאלה איך אני מוצא מישהו טוב? מישהו שיכול להבין את הבקשות שלי לעומק די מהר, לספק לי את המסקנות שאני רוצה לקבל, להיות מקצועי וברור ולתת לי תחושה שהפרויקט שלי בידיים טובות. 

בחיפושים אחר המומחה הסטטיסטי אנחנו נראה ככל הנראה אתרים שונים (כמו האתר הנוכחי!), בהם סטטיסטיקאים מפרסים את יכולותיהם ואת הידע שלהם בתחום, כדי שתוכלו אתם הלקוחות לקבל את הרושם שאכן מדובר במומחה בעל ידע ונסיון. בחרו 2-3 אתרים כאלו, וצרו קשר. 

הכה את המומחה הסטטיסטי

לשיחה עם הסטטיסטיקאי/ת חשוב לבוא קצת מוכנים. אף אחד לא מצפה שתדעו בדיוק מה אתם רוצים לעשות, איך לעשות את זה, ושיהיה לכם זמן בשביל זה. אם זה היה המצב, סביר להניח שלא הייתם פונים. רצוי מאוד לדעת לתאר את הפרויקט (ארגוני, אקדמאי) באופן רחב, ככה שהסטטיסטיקאי יוכל להתחיל להריץ בראש את המודלים של הנתונים שאתם מדברים עליהם בלי להתכוון, ואת השיטה הסטטיסטית שבה יעשה שימוש כדי להתמודד עם האתגר החדש והחביב שאתם מציבים בפניו. דרך השיחה אתם יכולים להעריך פעמים רבות האם יש התאמה? האם נראה לכם שמבינים את הפרויקט שלכם ואת רצונותיכם. 

עוד חשוב הוא לשאול על נסיון של הסטטיסטיקאי. נברר עם הסטטיסטיקאי/ת כמה שנים הוא נמצא בתחום, והאם הוא נתקל בפרויקטים דומים למה שאנחנו כלקוחות צריכים ממנו. אם כן, אפשר לבקש דוגמאות לפרויקטים דומים (למשל מאמרים שפורסמו, ארגונים שביצעו עבודות סטטיסטיות דומות, עבודות סטודנטים). כמובן שיש שמירה על חסיון מידע, ולא תקבלו פרויקטים לדוגמא שאין עליהם "אישור פרסום 😊"

בתוך הדוגמאות הללו, אם ביקשתם באופן פרטי או אם הסתכלתם דרך הדוגמאות באתר, אפשר לקבל תחשוה מסוימת על יכולת הנגשת המידע של הסטטיסטיקאי המומחה. אם אתם מבינים מה פחות או יותר נעשה בדוגמאות הללו והגרף נראה לכם קריא וברור, אז ככל הנראה מדובר בהנגשת ידע ברמה גבוהה. 

אם בדקנו את מה שכתבתי כאן למעלה, והתשובה הייתה כן על הכל- גם נראה שיש יכולת הבנה סטטיסטית גבוהה, גם נסיון בפרויקטים דומים, וגם כולת טובה להעביר אליכם את הידע, ככל הנראה מדובר במומחה סטטיסטי. 

מעבר לכל אלו, ולדעתי האישית בלבד, הכי הכי חשוב הוא החיבור האישי עם היועץ! במידה ואתם מרגישים ביטחון בשיחות הראשוניות, מרגישים שמבינים אתכם ואת המטרה לשמה פניתם ליעוץ, שיש אווירה סבלנית, מכבדת ותחושה של אכפתיות, זה הכי חשוב שיש! בסוף סטטיסטיקאי מומחה צריך להבין אותנו ואת הפרויקט לעומק, ולתת לנו הרגשה של ביטחון!. זה אמנם מעט משעשע  לדבר על רגשות בתוך התהליך (שכן, לאתא בריבוע אין רגשות למיטב ידיעתי) אבל יועץ טוב (ואתם, אנשים טובים)  חייבים לזכור שיעוץ עד כמה שהוא מקצועי ומגובה נתונים, מותאם גם לאופי שלכם ולמסקנות שחשוב להם להסיק מהנתונים. יעוץ סטטיסטי שלא יעזור לכם להתקדם לכדי קבלת החלטות בארגון, פרסום מאמר או סיום תואר לא יהיה שווה את ההשקעה שלכם ושל היעוץ, ולכן חשובה מאוד תחושת חיבור אישי ו"יש לי על מי לסמוך" בכל מה שקשור בנתונים. 

אם קראתם עד לפה, אז אולי אני מתאים לכם?

אני שיר לרנר, יועץ סטטיסטי כבר למעלה מ8 שנים, עם תואר שני בפסיכולוגיה קלינית ושנים של יעוץ למוסדות אקדמאיים וחוקרים, לחברות, לארגונים ממשלתיים, לרופאים, לסטודנטים ולכל מי שצריך. את תחילת דרכי בעולם הסטטיסטי עשיתי בשיעורים פרטיים, לימוד סטודנטים את מקצוע הסטטיסטיקה (אני מלמד עד היום במכללות ואוניברסיטאות) כך שאני מבין את הבסיס והמהות של הסטטיסטיקה, מה שיכול לעזור לכם להגיע ליעד הסטטיסטי עם תחושה של עניין, סקרנות ואפילו הבנה טובה לגבי הנעשה בפרויקט שלכם. 

מעבר לזה, אני מאמין שהשילוב בין פסיכולוגיה ליעוץ סטטיסטי הוא שילוב שמתאים מאוד להגדרת ה"מומחה", כיוון שהוא משלב בין היכולת לתת מסקנות אמפיריות מבוססות נתונים לבין החומר האנושי.  ככה שיחד איתכם, אני מתחייב לזהות את הצרכים הנקודתיים של הפרויקט, ולתת פתרונות מלאים ומגובי נתונים לצרכים איתם הגעתם אלי. לייעוץ מקצועי ואיכותי יש את היכולת להשפיע רבות על הצלחת החברה, המאמר, או סיום התואר וכאשר הוא נעשה כמו שצריך, ניתן לצלוח אתגרים משמעותיים, ואפילו לא לסבול הרבה (רק קצת בדרך כלל) תוך כדי.  

ככה שאם יש לכם פרויקט כזה, ואתם זקוקים למומחה סטטיסטי, אפשר בהחלט לפנות אלי בטלפון 053-3360278 או במייל sigmastat1@gmail.com. מחכה לשמוע מכם 😊 ולעזור בכל מה שתרצו ורלוונטי!

 

רוצה לשמוע עוד?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים אליך ממש מהר!

רוצה לשמוע עוד?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים אליך ממש מהר!